A BISEL vízvizsgálati verseny (Álompatak- patakunk mint ideális élőhely)
Iskolánk tanulói először 2017-ben vettek részt ezen a versenyen, amikor a Fő téri iskola mellett időszakosan csordogáló csóri vízműben fakadó forrás túlfolyó vizét tanulmányozták az akkori 8. osztályos tanulók.Mi az idén újra csatlakoztunk a versenyhez, amelyben a falu alatt elfolyó Nádor-csatorna vízminőség -vizsgálatát vettük célba. Mi is a BISEL-vizsgálatok lényege?-A felszíni vizek tanulmányozása a bennük fellelhető élőlények vizsgálatával, amelyek kimutatják a környezeti változásokat, melyek száma csökken vagy növekedik a környezeti változások (környezetszennyezés, stb.) hatására.A BISEL biológiai vizsgálatok a vízfolyások vízminősítésének egyik eszköze. Ez az egyszerű módszer lehetővé teszi, hogy képet kapjunk a vízfolyások tisztaságáról és ökológiai állapotáról a benne megtalálható élővilág alapján. 4 fős csapattal neveztünk a versenyre. Csapatunk tagjai: Balom Dominik, Berényi Nóra, Szegedi Márk és Szemenyei Mózes 7.osztályos tanuló.
Miklós bácsi vezetésével egy szép őszi napon leautóztunk a Nádor –csatorna vasúti hídjáig, ahol elvégeztük a csatorna víztisztaság- vizsgálatát. Vittünk magunkkal egy mobil laboratóriumot, amelyben volt merítőháló az apró élőlények kihalászásához, nagyító az élőlények vizsgálatához, azonosításához, csipesz, lakmuszpapír és indikátorfolyadék a víz savasságának és keménységének kimutatásához, kémcső, stb…A helyszínre érve felvettük gumicsizmáinkat és belegázoltunk a folyóba. Hosszú percekig tartottuk a finomszövésű hálót a víz folyásának ellen, hogy lehetőleg minél több apró élőlény akadjon, sodródjon bele. Erőfeszítéseinket siker koronázta és sok pici élőlényt tudtunk kihalászni, majd meghatározni a rendelkezésünkre álló határozólap, és Bisel terepi jegyzőkönyv segítségével. Igy sikerült megfigyelnünk álkérészt, kérészt, bolharákot, gömbkagylót, sapkacsigát, árvaszúnyoglárvát, puhatestűeket, víziászkát, fenékjáró poloskát, piócát. Laboratóriumunk az autónk csomagtartóján kapott helyet. Kémcsőben hoztunk el apró élőlényeket, amelyeket a 7. osztályos tanulókkal órán mikroszkóp alatt megvizsgáltunk. A csatornából vettünk vízmintát, amelyet a Közép - dunántúli Vízügyi Igazgatóság laboratóriumában Kóbor István kiemelt műszaki referens segítségével elemeztettünk.
Munkánk végeztével a szomszédos Malom-csatornát érintve, megkerülve a sárszentmihályi halastavat, a Sárréten keresztül hazaautóztunk falunkba.
Néhány hét múlva ismét a Nádor- csatornához mentünk, hogy a vízvizsgálatunkat kiegészítsük rövid videó készítésével,
mely szintén megtekinthető itt a honlapon: Nádor csatorna